Önismereti csoportok ereje
"Pszichénk olyan, mint a kaleidoszkóp, amelyben egy apró mozdulat hatására minden megváltozik. Éppen ezért nincs reménytelen helyzet, mert egy kis lépés is hatalmas változást eredményezhet."
Bagdy Emőke
Az egyéni konzultációk és a relaxációs "tanuló" csoportok mellett rendszeresen szervezek önismereti csoportokat is, melyek célja lényegében, hogy – közösségi keretek között - a résztvevők közelebb kerüljenek önmagukhoz, és más perspektívából rálássanak saját működésmódjaikra, továbbá megértsék, hogyan hatnak másokra.
Hogyan zajlik egy ilyen önismereti csoport?
Ez egy egynapos vagy több alkalmas formában megvalósuló csoportos foglalkozás (maximum 10-12 fővel), ahol gyakorlati módon önismereti témákban merülünk el. A csoportszabályok lefektetése elengedhetetlen minden csoport elején: minősítésmentes kommunikáció, érzelmileg biztonságos és támogató környezetben zajlik, titoktartás vállalásával és egymásnak "osztogatott" tanácsok nélkül.
Mi történik a csoport résztvevőivel?
A résztvevők megosztják tapasztalataikat és kérdéseiket egy vezetett tematika mentén, és mindenki tanulhat újat magáról, a másik ember "tükrében" gazdagodhatunk saját önismeretünkben. Csoportvezetőként segítem a résztvevőket – amennyiben szükséges - az interakciók irányításában és a kommunikációs akadályok leküzdésében. A csoport megtartó erejére számtalanszor rácsodálkozom, mely hozzájárul önmagunk mélyebb megismeréséhez, megértéséhez és elfogadásához. Ez pedig mentális jóllétünk egyik alappillére.
Az önismereti csoporton "csak" beszélgetünk?
Nem teljesen. A csoportfoglalkozásokat különböző kreatív eszközök és módszerek színesítik (változatos képi és szöveges kártyák, mozgásos játékok, páros és csoportos gyakorlatok, testfókuszú megközelítés, önismereti szöveges kérdezz-felelek anyagok, szerepjátékok, stb.) A gyakorlatok célja, hogy elősegítsék az önreflexiót, a tudatosabb kommunikációt és az önértékelés növelését.
Miért "éri meg" önismereti csoportba járni?
- életvezetésed tudatosabbá válik a felismert minták vagy elakadási pontok gyökerét feltérképezve
- kapcsolódhatsz olyan embertársaidhoz, akik hasonló cipőben járnak és ezáltal erősödik a "nem vagyok egyedül kihívásaimmal" élményed, így szorongásod is csökkenhet és önbizalmad növekedhet
- gondolataidat és érzelmeidet átszűrheted az adott tematika mentén egy ítéletektől- és tanácsoktól mentes közegben, melyet a hétköznapokban legtöbbször nincs mód megtapasztalni
- magadról alkotott képed fejlődhet, pozitív irányba erősödhet és jobb, békésebb viszonyba kerülhetsz önmagaddal
- kommunikációs készséged és érzelmi intellingenciád fejlődése várható
- gyakorolhatsz új viselkedési mintákat és technikákat
- embertársaidtól támogatást, motivációt, inspirációt kaphatsz egy adott téma vagy elakadás kapcsán
- érzelmeidhez jobban tudsz kapcsolódni, megérteni őket, ezáltal könnyebben kezelhetőek lesznek
- legtöbbször relaxációs élményt is belecsempészek az alkalmakba, így garantáltan felfrissülve vagy feszültségektől mentesen távozhatsz :-)
Milyen témák mentén tartottam már önismereti foglalkozást?
- énerősítés
- stresszkezelés
- (én)határok kezelése
- önértékelés alapjai
- önbizalom megerősítése
- önbecsülés növelése
- időkezelés hatékonyan
- tudatos jelenlét
- asszertív önérvényesítés
- erőszakmentes kommunikáció
- bizalomépítés önmagunkban
- érzéseinkhez kapcsolódva
- kiégés megelőzése
- öngondoskodás
- konfliktuskezelés
- tudatos önegyüttérzés
- empátia, mint "varázserő"
- anyaszerep erősödése támogató csoportban
- női kör ereje gyakorlatban
Ha az önismereti csoportok hangulatába szeretnél belepillantani, nézd meg a fotógaléria menüpontot.
Jelentkezz Te is!
Az önismereti csoportok hosszú távú hatása jelentős lehet. A csoportban szerzett tapasztalatok és készségek az életed minden területére kiterjednek. Jobb kommunikációt, mélyebb kapcsolatokat, nagyobb önbizalmat és általánosabb elégedettséget eredményezhetnek.
Szeretettel várlak a következő önismereti csoportomon!
A konkrét aktuális csoportos események megtekintéséhez keresd fel a Lélekkanapé Facebook
oldalt vagy írj nekem emailt.